Wiadomości

Kolejna kradzież pod legendą – rudzianin stracił oszczędności

Data publikacji 19.04.2024

Kolejna kradzież znaną już metodą „na pracownika wodociągów”. I znów oszukano starszego rudzianina. Pomimo naszych częstych apeli do państwa, złodzieje dalej zbierają żniwo. Porozmawiajmy z naszymi bliskimi, sąsiadami i zwiększmy czujność.

W czwartekpo południu do jednego z mieszkań w rudzkim Nowym Bytomiu zapukał mężczyzna w maseczce na twarzy. Osiemdziesięciolatkowi wmówił, że jest pracownikiem wodociągów i musi pilnie sprawdzić licznik wody. Kiedy został wpuszczony do środka, poprosił o rozmienienie pieniędzy. Senior poszedł do szafki, gdzie trzymał gotówkę i to był znak dla złodzieja gdzie są pieniądze.  Oszust kazał rudzianinowi iść do łazienki i odkręcić odwracając jego uwagę. W tym czasie ukradł schowane w pokoju oszczędności. Starszy pan stracili 40 tys. złotych. Złodziej jest poszukiwani przez policjantów z komisariatu II. To niski mężczyzna o ciemnych włosach, który był ubrany na czarno, a na twarzy miał założoną maseczkę. Jednocześnie prosimy o wzmożenie czujności i zainteresowanie się, kto kręci się po klatkach schodowych i puka do sąsiadów, szczególnie starszych i samotnie mieszkających. Poszkodowani często przyznają się śledczym, że słyszeli o kradzieżach przez osoby podające się za pracowników różnych instytucji, ale akurat w trakcie wizyty rzekomych pracowników administracji, wodociągów czy ZUS nie pomyśleli o tych przestrogach.

Aby chcieć ustrzec siebie oraz bliskich przed sprawcami tego typu przestępstw należy podjąć niestandardowe działania w różnych formach, skierowane do wielu zróżnicowanych wiekowo grup adresatów tych działań. W przekazie do "młodszych" chodzi o zjednanie sobie osób spokrewnionych z osobami starszymi tak, aby treści prewencyjne dotyczące zapobiegania okradaniu i oszustwom były przekazywane przez jak największą liczbę osób, jak największej liczbie odbiorców. Jeśli wszystkim będzie zależało na powodzeniu i bezpieczeństwie osób starszych z pewnością liczba przestępstw na szkodę "seniorów" zmniejszy się znacząco, a organizowane działania osiągną planowany skutek.

Sprawcy przestępstw dokonywanych na seniorach działają w różny sposób, zawsze wykorzystując zaufanie i dobre serce tych ludzi. Aby nie stać się ofiarą oszustwa i kradzieży, należy przestrzegać następujących zasad:

  • przed otwarciem drzwi spójrzmy przez wizjer lub okno i sprawdźmy, kto jest po drugiej stronie,
  • jeśli nie znamy odwiedzającego, spytajmy go (przy zamkniętych drzwiach!) o cel jego wizyty, zapnijmy łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprośmy o pokazanie dowodu tożsamości, legitymacji służbowej lub identyfikatora - uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością,
  • w razie wątpliwości umówmy się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi,
  • w sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast zadzwońmy na policję lub zaalarmujmy sąsiadów.
Powrót na górę strony