Starsi ludzie „na celowniku” oszustów
Policjanci znów odnotowali próbę oszustwa metodą ''na policjanta''. Mieszkaniec naszego miasta, który odebrała telefon, zachował zimną krew i po zakończeniu rozmowy z rzekomym policjantem, zadzwonili na 112. Ten senior słyszał o naszych przestrogach i ochronił swe oszczędności.
W Rudzie Śląskiej, wczoraj oszuści znów próbowali wyłudzić pieniądze od starszych osób, na szczęście bezskutecznie. Mężczyzna podający się za policjanta z Komendy Wojewódzkiej Policji próbował wyłudzić 30 tys. w związku z prowadzonym śledztwem. Na szczęście tym razem rudzki senior zachował zimną krew i nie nabrał się na oszustwo.
Sposób działania sprawcy z reguły jest taki sam. Osoba telefonująca do swojej ofiary, często osoby starszej, zamieszkującej samotnie i mogącej posiadać jakieś oszczędności przedstawia się jako policjant z Komendy Wojewódzkiej Policji, przekazuje, że rozbijają „szajkę” listonoszy czy pracowników banków oszukujących starsze osoby. Osoby pytane są o posiadanie jakieś większej gotówki. Bywa również, że dzwoniący podający się za policjanta informuje o ujawnieniu fałszywego dowodu osobistego na dane rozmówcy i zagrożeniu oszczędności trzymanych w banku. Wybranie numeru 997 bez wcześniejszego odłożenia słuchawki nie połączy nas z numerem Policji, a tak właśnie oszuści próbują potwierdzić swoją autentyczność.
Przed oszustami wyłudzającymi pieniądze od starszych osób ostrzegają systematycznie, bywa nawet, że codziennie media. Dlatego też apelujemy pamiętajcie, że Policjanci nigdy telefonicznie nie informują o prowadzonych akcjach. Nie proszą o wypłacanie pieniędzy z kont bankowych, przelewanie na inne konta lub przekazywanie ich innym osobom. Jeśli nie mamy całkowitej pewności, kto do nas dzwoni, nie podejmujmy rozmowy i nie przekazujmy żadnych informacji o sobie. W żadnym wypadku w takich okolicznościach nie przekazujmy pieniędzy! Natychmiast należy skontaktować się z najbliższą jednostką policji.