Wiadomości

Światła przeciwmgłowe… czy na pewno wiesz jak ich używać?

Wielokrotnie nowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym jest zbiorem norm odgrywającym ważną rolę. Ustala porządek w ruchu drogowym, zapewniając w ten sposób bezpieczeństwo jego uczestnikom. Utrzymanie porządku i bezpieczeństwa w ruchu drogowym zależy w dużym stopniu od znajomości uregulowań prawnych; wiedza na temat norm prawnych obowiązujących w tym ruchu jest jednym z czynników zapewniających ich przestrzeganie.

Kierujący pojazdem silnikowym w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą lub opadami atmosferycznymi ma obowiązek włączyć światła mijania, lub przeciwmgłowe przednie – albo oba te światła jednocześnie. Może używać również tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów. Co ważne, w momencie poprawy widoczności kierujący pojazdem ma obowiązek niezwłocznie wyłączyć światła przeciwmgłowe. Czy o tym pamiętamy? Policjanci, a przede wszystkim kierowcy, często spotykają na swojej drodze samochody z bezcelowo włączonymi tylnymi światłami przeciwmgłowymi. Zdarzają się tacy, którzy szczególnie w mieście zapominają o wyłączeniu tych świateł, albo włączają je bez wyraźnej potrzeby, oślepiając jadących za nimi.
Podobna sytuacja jest z jazdą we mgle, używając wyłącznie świateł do jazdy dziennej. Pamiętajmy, że w czasie, gdy warunki widoczności są ograniczone, to kierowca musi przełączyć światła z dziennych na mijania, aby być widocznym z przodu i co najważniejsze z tyłu. Wiele nowszych samochodów, ma funkcję automatycznego przełączania pomiędzy światłami dziennymi, a mijania, jednak automat nie rozpoznaje mgły czy opadów atmosferycznych w ciągu dnia. O tym musimy pamiętać już sami, aby nie narazić się mandat.

Warto także przypomnieć, że pojazd niespełniający wymagań w zakresie wymaganego przepisami oświetlenia narusza przepisy porządkowe, a w niektórych przypadkach stwarza też zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W związku z tym zgodnie z artykułem 132 ust. 1 pkt.1 lit. a i b ustawy Prawo o ruchu drogowym policjant zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu. Za zatrzymany dowód rejestracyjny policjant wyda pokwitowanie, w którym określi sposób używania pojazdu do chwili usunięcia nieprawidłowości, wyznaczy termin zezwalający na używanie pojazdu lub wyda zakaz dalszej jazdy na drogach publicznych.

  • zdjęcie przedstawia jadący samochód osobowy z włączonym światłem przeciwmgłowym tylnym
  • zdjęcie przedstawia jadący samochód osobowy z włączonym światłem przeciwmgłowym tylnym
  • zdjęcie przedstawia jadący samochód osobowy z włączonym światłem przeciwmgłowym tylnym
Powrót na górę strony