Wiadomości

Policjanci rozmawiają z seniorami o zagrożeniach

Spotkania z seniorami to rutynowe działania rudzkich policjantów, podczas których osoby starsze są informowane, jak dbać o swoje bezpieczeństwo w codziennym życiu. Wiedza i świadomość są kluczowe w zapobieganiu zagrożeniom. Podczas ostatnich spotkań poruszono tematykę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ochrony miejsc zamieszkania oraz oszustw.

W minionych dniach policjanci Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej uczestniczyli w spotkaniach z seniorami, podczas których omówili kluczowe kwestie dotyczące bezpieczeństwa. Rozmawiano o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach, ochronie mieszkań przed włamaniami, metodach stosowanym przez oszustów oraz sposobach bezpiecznego korzystania z internetu. Mundurowi podkreślali, że seniorzy są grupą szczególnie narażoną na różne formy oszustw, a wiedza i czujność może ich uchronić przed przestępcami.

Policjanci w ramach kampanii społecznej "Fałszywa tozsamość - prawdziwe ryzyko" omówili najczęściej stosowane metody oszustw, takie jak „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na pracownika administracji” podkreślając, że nie należy w takich sytuacjach działać pod presją czasu i zawsze weryfikować historie u rodziny. Seniorzy dowiedzieli się, jak rozpoznać potencjalne zagrożenia i jak reagować w przypadku podejrzanych telefonów czy wizyt w miejscu zamieszkania. Zwrócono również uwagę na konieczność tworzenia silnych haseł, unikania klikania w podejrzane linki oraz sprawdzania wiarygodności wiadomości e-mail. Nie zabrakło wskazówek dotyczących ruchu drogowego, takich jak noszenie odblasków po zmroku czy przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się na przejściach dla pieszych. Apelowano także, aby w środkach komunikacji miejskiej pamiętać o trzymaniu się poręczy lub specjalnych uchwytów, dzięki czemu osoby starsze uchronią się przed upadkiem i doznaniem uszkodzeń ciała. Seniorzy chętnie zadawali pytania i dzielili się swoimi doświadczeniami. Policjanci zachęcali do kontaktu z dzielnicowymi oraz korzystania z aplikacji „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, dzięki której wspólnie możemy dbać o bezpieczeństwo w lokalnej społeczności.

Powrót na górę strony