Alkohol i opieka nad dziećmi to nie jest dobre połączenie
Ponad 1,5 promila alkoholu miała matka, która opiekowała się trójką swoich dzieci. Po policję zadzwonili pracownicy pomocy społecznej, którzy przyszli na kontrolę rodziny. Patrol potwierdził stan nietrzeźwości 35-latki i sporządził stosowną dokumentację, a dzieci oddali pod opiekę babci.
We wtorek przed południem policjanci otrzymali zgłoszenie od pracowników rudzkiego Centrum Usług Społecznych, którzy w czasie wizytowania rodziny objętej pomocą ujawnili pijaną matkę. W trakcie badania trzeźwości okazało się, że 35-latka miała ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Na miejsce przybyła babcia dzieci, która zaopiekowała się nimi. Nieodpowiedzialna matka zostanie przesłuchana i usłyszy zarzuty związane ze sprawowaniem opieki nad dziećmi w stanie nietrzeźwości. O dalszym losie kobiety i jej dzieci zdecyduje sąd. Policjanci w trybie pilnym przekażą informacje o tym zajściu do sądu rodzinnego.
Opiekowanie się dziećmi w stanie nietrzeźwości jest niebezpieczne dla dziecka i może mieć poważne konsekwencje prawne dla rodzica.
Konsekwencje prawne:
- rodzic, który naraża dziecko na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, może podlegać karze pozbawienia wolności do lat 5;
- sąd może ograniczyć lub pozbawić władzy rodzicielskiej, jeśli uzna, że dobro dziecka jest zagrożone.
Interwencja służb:
- nadużywanie alkoholu przez rodzica może skutkować interwencją opieki społecznej czy sądu rodzinnego.
Programy prewencyjne:
- organizacje pozarządowe, ośrodki wsparcia rodziny, a także instytucje publiczne oferują programy edukacyjne, warsztaty, szkolenia i konsultacje.
Co robić, jeśli podejrzewa się, że rodzic jest nietrzeźwy?
- nauczyciel, który podejrzewa, że rodzic jest nietrzeźwy, powinien zawiadomić dyrektora przedszkola lub szkoły;
- dyrektor podejmuje decyzję o niewydaniu dziecka osobie, która się po nie zgłosiła;
- świadkowie mogą zareagować i powiadomić policję.