Stanowcze NIE dla domowych oprawców
Tylko w tym tygodniu już dwóch mieszkańców Rudy Śląskiej zostało zatrzymanych za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad swoimi bliskimi. Mężczyźni od dłuższego czasu znęcali się nad swoimi bliskimi, ale czara goryczy przelała się i kobiety zdecydowały się prosić o pomoc. Na wniosek śledczych sąd zastosował wobec jednego tymczasowy areszt, a drugi został objęty prokuratorskimi sankcjami i nakazem opuszczenia mieszkania.
Od dłuższego czasu w obu rodzinach trwał koszmar, który cechował się nie tylko awanturami, groźbami pozbawienia życia ale i znęcaniem fizycznym. W pierwszym przypadku 36-letni rudzianin znęcał się nad ojcem i bratem, a decycją prokuratora musiał opóścić mieszkanie w którym razem z nimi mieszkał. Kolejny domowy oprawca znęcał się nad żoną i córką. Jak ustalili policjanci 47-latek popychał, szarpał i wyzywał je.
Ofiary przemocy częsro długo zwlekają z zawiadomieniem Policji, bo boją się reakcji oprawców. Gdy jednak decydują się wezwać pomoc, agresorzy w większości przypadków zostają zatrzymani przez mundurowych. Policjanci wdrażająi w rodzinach procedury Niebieskiej Karty i wykonują szacowanie ryzyka, które pozwala na zastosowanie nakazów opuszczenia mieszkania, zakazów zbliżania i kontaktowania się z ofiarami. Pamiętajmy, że za znęcanie się nad rodziną grozi do 8 lat więzienia.
Przemoc w rodzinie – możliwość uzyskania pomocy Policji
Policja – obok przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia – jest zobowiązana do podejmowania działań w przypadku podejrzenia wystąpienia zjawiska przemocy w rodzinie. Działania te podejmowane są w ramach procedury „Niebieskiej Karty”.
Celem przeciwdziałania przemocy w rodzinie jest zatrzymanie przemocy na etapie, który nie wypełnia jeszcze znamion przestępstwa. Policja, realizując swe ustawowe obowiązki, reaguje na każdy sygnał dotyczący możliwości wystąpienia zjawiska przemocy w rodzinie. Podejmuje szereg inicjatyw, które mają na celu utrzymanie na wysokim poziomie zadań realizowanych w tym obszarze. W tym celu między innymi udostępnia kanały komunikacji dla obywateli, które wspierają działania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Numer alarmowy 112
W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia wynikającego ze stosowania przemocy w rodzinie, w pierwszej kolejności należy skorzystać z numeru alarmowego 112 obsługiwanego przez operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego, którzy otrzymane zgłoszenie niezwłocznie przekazują bezpośrednio dyżurnym jednostek organizacyjnych Policji właściwych miejscowo dla miejsca zdarzenia, pobytu osoby potrzebującej pomocy.
Uwaga! Dla uruchomienia procedury „Niebieskiej Karty” nie jest potrzebna zgoda osoby dotkniętej przemocą, zaś:
- osoby, które w związku z wykonywaniem swoich obowiązków służbowych lub zawodowych powzięły podejrzenie o popełnieniu ściganego z urzędu przestępstwa z użyciem przemocy w rodzinie, zobowiązane są niezwłocznie zawiadomić o tym Policję lub prokuratora,
- osoby będące świadkami przemocy w rodzinie powinny zawiadomić o tym Policję, prokuratora lub inny podmiot działający na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.