Przywłaszczenie rzeczy to też przestępstwo
Znalazłeś telefon, portfel czy inną wartościową rzecz? Nie czekaj na wizytę policji, oddaj do biura rzeczy znalezionych lub do najbliższej jednostki policji. Mnogość przypadków rejestrowanych przez stróżów prawa wskazuje, że część naszego społeczeństwa kieruje się fałszywym hasłem „znalezione – nie kradzione”. Do klasycznego przywłaszczenia doszło wczoraj w dzielnicy Ruda, ale o tym poniżej.
Rudzcy policjanci przyjmują każdego tygodnia kilka zgłoszeń, w których pokrzywdzeni stracili telefon, dokumenty czy pieniądze, często przez swoje roztargnienie i mylne przekonanie znalazcy. Żadna rzecz, której nie jesteśmy właścicielami, nie jest nasza. Zabierasz i nie oddajesz znalezionego na ławce telefonu, plecaka czy portfela – stajesz się sprawcą czynu karalnego. Wyjątkiem mogą być sytuacje, w których, na podstawie miejsca i okoliczności znalezienia, można domniemywać, że właściciel wyzbył się prawa własności, np. gdy rzecz leży w śmietniku. W innych przypadkach znaleziony przedmiot należy oddać w urzędzie albo na policji. W przeciwnym przypadku „znalazca” dopuszcza się przestępstwa lub wykroczenia.
Do klasycznego przywłaszczenia doszło wczoraj na pasażu handlowym hipermarketu w dzielnicy Ruda. Starszy rudzianin po zrobionych zakupach zapomniał zabrać z lady sklepowej swojego portfela. Gdy zorientował się, że go nie ma i wrócił do sklepu. Poprosił pracownicę, aby sprawdziła nagranie monitoringu, a na nim widać ewidentnie, że stojąca za nim kobieta zabrała jego portfel. Rudzianin zgłosił ten fakt policjantom, którzy już ustalają dane personalne tej kobiety.
A oto co o takim czynie mówią przepisy prawa.
Kodeks cywilny
Art. 183.
§ 1. Kto znalazł rzecz zgubioną, powinien niezwłocznie zawiadomić o tym osobę uprawnioną do odbioru rzeczy. Jeżeli znalazca nie wie, kto jest uprawniony do odbioru rzeczy albo jeżeli nie zna miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, powinien niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu właściwy organ państwowy.
§ 2. Przepisy o rzeczach znalezionych stosuje się odpowiednio do rzeczy porzuconych bez zamiaru wyzbycia się własności, jak również do zwierząt, które zabłąkały się lub uciekły.
Kodeks karny
Art. 284
§ 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Kodeks wykroczeń
Art. 119.
§ 1. Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 420 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.