Wiadomości

Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich

Data publikacji 22.06.2026

W 2022 r. data 20 czerwca została ustanowiona Narodowym Dniem Powstań Śląskich. Święto państwowe upamiętnia trzy powstania śląskie oraz rocznicę objęcia części Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą w 1922 r. To ważna data, przypominająca o odwadze i determinacji Ślązaków, którzy walczyli o polskość swojej ziemi. W tym szczególnym dniu rudzkich policjantów reprezentował Komendant Miejski Policji w Rudzie Śląskiej inspektor doktor Piotr Uwijała.

Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich w Rudzie Śląskiej były okazją do oddania hołdu uczestnikom trzech Powstań Śląskich oraz przypomnienia o ich wkładzie w walkę o polskość Górnego Śląska. W uroczystościach zorganizowanych w Orzegowie udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji społecznych i służb mundurowych, w tym Komendant Miejski Policji w Rudzie Śląskiej insp.dr Piotr Uwijała. Wspólna modlitwa, Apel Pamięci oraz wykonanie pieśni powstańczych podkreśliły podniosły charakter wydarzenia i znaczenie pielęgnowania pamięci o bohaterach, których postawa pozostaje ważną częścią historii naszego regionu.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. św. Michała Archanioła. Następnie jej uczestnicy zgromadzili się przy godle Rzeczypospolitej Polskiej przy ul. Kardynała Augusta Hlonda, gdzie odbył się Apel Pamięci przygotowany przez młodzież Oddziału Reprezentacyjnego IV Liceum Ogólnokształcącego im. H.C. Hoovera w Rudzie Śląskiej. Obchody zakończyło wspólne wykonanie pieśni powstańczych.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych, instytucji oraz służb mundurowych. Obecność Komendanta Miejskiego Policji w Rudzie Śląskiej była wyrazem szacunku dla uczestników Powstań Śląskich oraz hołdem złożonym wszystkim tym, którzy walczyli o przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich, obchodzony 20 czerwca, został ustanowiony świętem państwowym w 2022 roku. Upamiętnia on trzy Powstania Śląskie z lat 1919-1921 oraz rocznicę objęcia części Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą Polską. Dla mieszkańców naszego regionu jest to szczególna okazja do pielęgnowania pamięci o wydarzeniach, które na trwałe wpisały się w historię Śląska i Polski.

fot. Urząd Miasta Ruda Śląska.

Powrót na górę strony