Podsumowanie - Polski Tydzień Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Rudzcy Policjanci podsumowali bezpieczeństwo na rudzkich drogach za okres trzech kwartałów 2008 roku. Dane przygotowane na podstawie policyjnych statystyk pozwalają na sformułowanie konkretnych wniosków związanych z występującymi zagrożeniami, problemami do rozwiązania oraz planami na ostatni kwartał bieżącego roku i cały 2009 rok.
W ruchu drogowym na Terenia naszego miasta od stycznia do końca września bieżącego roku doszło do 145 wypadków, w wyniku których 9 osób straciło życie a 175 odniosło ciężkie, średnie lub lekkie obrażenia.
Wśród sprawców wypadków znalazło się 17 osób nietrzeźwych 12 kierujących i 5 osób pieszych.
Oprócz wypadków na rudzkich drogach miało miejsce 697 kolizji drogowych, w których nietrzeźwi sprawcy to 54 kierujących oraz 1 pieszy.
W ciągu 9 minionych miesięcy 2008 roku rudzcy stróże prawa dokonali zatrzymania 181 osób, które prowadziły pojazdy mechaniczne po drogach publicznych po tak zwanym „kielichu” z czego 134 osoby popełniły przestępstwo ponieważ miały w wydychanym powietrzu powyżej 0,5 promila alkoholu. Ponadto 47 osób z wynikiem poniżej 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu to sprawcy wykroczeń. Każda ze 181 osób wyżej wymienionych straciła prawo jazdy na minimum pół roku, a niektóre nawet na kilka lat. Ponadto oprócz alkoholu znalazło się prawie 10 osób podejrzanych o prowadzenie pojazdów mechanicznych będąc pod działaniem narkotyków (w tych sprawach postępowania jeszcze trwają).
Oprócz stanu trzeźwości poważnym problemem na naszych drogach są niesprawne pojazdy. Aż w 633 przypadkach funkcjonariusze musieli scholować pojazdy zatrzymując dowody rejestracyjne niesprawnych samochodów. Tak spora ilość zatrzymanych dowodów rejestracyjnych daje średnio na każdy jeden dzień pracy liczbę 2,31 zatrzyamych aut.
Kolejnym także poważnym problemem na naszych drogach są niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Pomimo 1471 nałożonych mandatów na pieszych (osoby rażąco naruszające bezpieczeństwo w ruchu drogowym), dalej w każdej z jedenastu dzielnic można wskazać kilka a nawet kilkanaście miejsc, gdzie piesi (osoby dorosłe lub dzieci), pomimo wyraźnego zakazu przechodzenia w miejscu niedozwolonym lub możliwości przejścia kilka lub kilkanaście metrów dalej przechodzą przez jezdnię stwarzając zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu. Niejednokrotnie policjanci musieli interweniować wobec dorosłych przechodzących przez jezdnię z małym dzieckiem lub wręcz w wózkiem.
Wszystkie informacje uzyskane przez rudzką policję dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie naszego miasta posłużą do wdrażania konkretnych rozwiązań w porozumieniu ze Strażą Miejską i Urzędem Miasta dla dobra mieszkańców miasta oraz osób przebywających w Rudzie Śląskiej (nawet przejazdem).