Pomoc Bezdomnym - wykaz placówek pomocowych.
1 listopada br. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomi całodobową infolinię dla bezdomnych. Pod numerem 800 100 022 można uzyskać informacje o możliwości uzyskania pomocy na terenie województwa śląskiego.
1 listopada br. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomi całodobową infolinię dla bezdomnych. Pod numerem 800 100 022 można uzyskać informacje o możliwości uzyskania pomocy na terenie województwa śląskiego.
Po raz pierwszy infolinia tego typu została uruchomiona przez WCZK w sezonie zimowym 1998/1999. Co roku do dyżurujących zgłasza się kilkaset osób, które poszukują placówki zapewniającej schronienie lub wyżywienie (w zależności od roku – od 120 do 350 zgłoszeń).
Dzwoniąc pod numer 800 100 022 wszyscy potrzebujący z województwa śląskiego będą mogli uzyskać informacje o placówkach niosących pomoc, zapewniających bezdomnym zarówno nocleg, jak i wyżywienie. Całodobowa infolinia będzie działała każdego dnia tygodnia. Wykaz placówek pomocowych.
Uruchomieniu linii towarzyszy akcja informacyjna przygotowana przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. We współpracy z Wydziałem Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, jednostkami administracji samorządu terytorialnego, komendami policji i PSP, Caritasem oraz Górnośląskim Towarzystwem Charytatywnym będą dystrybuowane plakaty, które pojawią się w miejscach dostępnych zainteresowanym, m.in. w ośrodkach pomocy społecznej, na dworcach kolejowych i autobusowych, w ośrodkach zdrowia, jednostkach pozarządowych, starostwach, urzędach miast i gmin.
Wykaz jednostek świadczących pomoc osobom bezdomnym z terenu województwa śląskiego znajduje się na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego pod adresem: wykaz jednostek pomocowych.
W Rudzie Śląskiej osoby bezdomne mogą znaleźć schronienie w:
1.Dla mężczyzn – Ruda Śląska 9 ul. Tołstoja (przy Izbie Wytrzeźwień) numer telefonu (32) 2 444 – 333 – czynna codziennie w godzinach 19.00 – 07.00 oraz:
w listopadzie 2010 i w lutym 2011 w godzinach 18.00 – 07.00
w grudniu 2010 i styczniu 2011 w godzinach 16.00 – 07.00.
Ze względu na bardzo niskie temperatury w zimie Dyrektor MOPS Ruda Śląska może podjąć decyzję o wydłużeniu godzin otwarcia noclegowni, o czym będziecie Państwo informowani na bieżąco.
2.Dla osób niepełnosprawnych noclegownie całodobowe w innych miastach (konsultacja z dyżurnym Ośrodka Dyspozycyjnego Prezydenta Miasta Ruda Śląska 0 800 158 800 LINIA BEZPŁATNA.
3.Dla kobiet – W dni wolne oraz wieczorem i poza godzinami urzędowania MOPS kobiety bezdomne kierować do Domu PCK w Rudzie Śląskiej 1 ul. Przy Kolei 7.
Następnie każdorazowo (mężczyźni, kobiety i osoby niepełnosprawne) zgodnie z procedurą następuje konsultacja - wywiad będąca w kompetencji MOPS:
Pracownicy socjalni zajmujący się przedmiotową problematyką z ramienia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej przyjmują interesantów w: Siedzibie Pracowników Socjalnych Ruda Śląska Nowy Bytom ul. Markowej 22,
Wymienionymi Pracownikami są:
Rafał SZPAK tel. (32) 344 0 300 wew. 330,
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej realizuje swoje ustawowe zadania wobec osób bezdomnych w wyżej wymienionych noclegowniach samorządowych.W godzinach urzędowania osoby bezdomne są kierowane do wymienionego pracownika socjalnego, natomiast po godzinach urzędowania, jeśli wymaga tego sytuacja bezpośrednio do noclegowni.
Na potrzeby i w trosce o życie i zdrowie osób bezdomnych, samotnych i starszych prosimy wszelkie tego typu przypadki zgłaszać policji - numer 997 i 112, Straży Miejskiej numer 986 lub Pracownikom Socjalnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej