Wiadomości

Policjanci przeciw uprzedzeniom, nienawiści i rasizmowi w "Żywej bibliotece".

Rudzcy policjanci pomogli w realizacji przedsięwzięcia pod nazwą: "Żywa biblioteka".

Rudzcy policjanci pomogli w realizacji przedsięwzięcia pod nazwą: "Żywa biblioteka".

Żywa Biblioteka to projekt edukacyjny z zakresu szerzenia tolerancji, poszanowania praw człowieka, a także dialogu międzykulturowego. Celami Żywej Biblioteki jest przede wszystkim wzrost świadomości ludzi na temat stereotypów i uprzedzeń oraz ich konsekwencji, pokazanie działalności instytucji zajmujących się prawami człowieka, reagowanie na aktualne problemy dyskryminacji, wykluczenia społecznego, łamania praw człowieka, nieposzanowania ludzkiej godności.

Żywa Książka to osoba reprezentująca grupę społeczną lub zawodową, która obarczona jest pewnymi stereotypami. Gdyby nie odwaga Żywych Książek i ich gotowość do poznania stereotypów na swój temat, ten projekt nie mógłby się udać.
Akcja odbyła się w obiektach Miejskiego Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej w środę i trwała siedem godzin od 11.00 do 18.00. Zrealizowanie tego przedsięwzięcia było możliwe dzięki wielkiemu zaangażowaniu ponad 30 wolontariuszy! Organizatorami akcji są Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego i Stowarzyszenie Genius Loci - Duch Miejsca. Akcję wspierają m.in. Instytut ds. Stosunków Kulturalnych z Zagranicą oraz miasto Ruda Śląska.

Żeby wypożyczyć Żywą Książkę, Czytelnik musiał się zarejestrować i dostać specjalną kartę biblioteczną oraz zapoznać się też z regulaminem Żywej Biblioteki, a następnie z katalogiem dostępnych Książek. Czytelnicy mogli liczyć na wsparcie Bibliotekarzy, którzy pomagali im w wyborze odpowiedniego tytułu.
W ramach Żywej Biblioteki Amnesty International poprowadził warsztaty na temat praw człowieka dla uczniów gimnazjów i liceów.

Na czas akcji "żywymi książkami" stały się różne osoby reprezentujące różnego rodzaju zawody, wyznania, orientacje, między innymi: rosjanin, niemiec, ślązak autonomista, romka, wegetarianka, wytatuowany, lesbijka, gej, ksiądz, pastor, osoba bezdomna, trzeźwy alkoholik, samotna matka, niewidomy i policjant.

W akcji wzięło udział (według obliczeń organizatorów), ponad 350 czytelników. Jak się okazuje największym powodzeniem wśród czytelników cieszył się policjant, ktory odpowiadał na trzy rodzaje (grupy), pytań: związane z naborem do służby w policji, pytania dotyczące służby policjanta oraz pytania osobiste o trudne"akcje" sytuacje, wypalenie zawodowe, motywację, satysfakcję i dumę z bycia policjantem. Nie brakowało również trudnych pytań, na które pytający otrzymali wedle ich relacji rzeczowe, konkretne i kompetentne odpowiedzi i informacje.

Powrót na górę strony