Wiadomości

Debata w rudzkiej Komendzie

"Profilaktyka XXI wieku - nie twórzmy fikcji" - pod takim hasłem w czwartkowe popołudnie odbyła się debata społeczna, której uczestnikami byli oprócz zaproszonych gości pedagodzy i psychologowie rudzkich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

"Profilaktyka XXI wieku - nie twórzmy fikcji" -  pod takim hasłem w czwartkowe popołudnie odbyła się debata społeczna, której uczestnikami byli oprócz zaproszonych gości pedagodzy i psychologowie rudzkich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Miejscem przeprowadzenia debaty była sala odpraw rudzkiej Komendy, gdzie gościło łącznie 27 osób stricte związanych z realizowaną na terenie miasta profilaktyką. Dyskusję w debacie ubogacili swoją obecnością i udziałem wice szefowa rudzkiej oświaty Pani Grażyna Jaszczyk oraz koordynator Rządowego Programu "Razem Bezpieczniej" z ramienia Urzędu Miasta Ruda Śląska Pan Zbigniew Figura.

Cele jakie postawili sobie gospodarze debaty - (funkcjonariusze zajmujacy się profilaktyką i nieletnimi na co dzień), można ująć w dwu zdaniach. Po pierwsze przedstawienie przez uczestników rodzajów i gamy działań profilaktycznych realizowanych w mieście. Po drugie wspólna ocena realizowanych działań oraz wypracowanie spójnej i dostosowanej do realnych potrzeb odbiorców koncepcji pracy profilaktycznej w obszarze szeroko rozumienych dysfunkcji.

Zorientowanie się we wszystkich działaniach i przedsięwzięciach profilaktycznych zajęło więcej niż połowę czasu przeznaczonego na debatę. Wypracowywanie modelu wspólnych działań było łatwiejsze, ponieważ uczestnicy debaty do tworzenia tego modelu wykorzystali działania sprawdzone i wielokrotnie powtarzane w różnych grupach odbiorców. Cenne wydaje się być zachowanie w profilaktyce pewnego rodzaju równowagi przy wspólpracy Policji i Straży Miejskiej, gdzie funkcjonariusze część działań wykonują osobno a część wspólnie uzupełniając się doskonale i z wielkim pożytkiem dla bardzo szerokiego i licznego grona odbiorców.

Debata zakończyła się konkretnymi wnioskami dotyczącymi między innymi jej powtórzenia z dyrektorami placówek oświatowych naszego miasta na wszystkich poziomach edukacji w tym takze przedszkolnej. Drugim wnioskiem było wprowadzanie  nowych alternatywnych form profilaktyki tak zwana "profilaktyka rówieśnicza" w obszarze Programu Komendy Głównej Policji - Profilaktyka a TY -PaT.

Na zakończenie debaty jej uczestnicy otrzymali wcześniej przygotowane płyty z materiałami na temat cyklicznie już realizowanej w mieście akcji profilaktycznej: "Śląski Przystanek PaT" oraz zaproszenie do udziału w tegorocznej edycji tej akcji. Według relacji uczestników debaty spełniła ona ich oczekiwania oraz zintegrowała osoby zajmujące się w swojej pracy zawodowej profilaktyką.

Powrót na górę strony