Spotkanie dzielnicowych z członkami Polskiego Związku Niewidomych
Po raz kolejny policjanci z Rudy Śląskiej podejmują działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom starszym i tym ze szczególnymi potrzebami. Tym razem, w ramach organizowanych cyklicznie spotkań dzielnicowi z komisariatu II byli gośćmi rudzkiego koła Polskiego Związku Niewidomych. Członkowie związku usłyszeli o tym, że mają zamykać drzwi na klucz i nie ufać każdemu podejrzanemu rozmówcy telefonicznemu.
Przestępcy wykorzystując łatwowierność, uczciwość, a często naiwność ludzką w bezduszny i okrutny sposób grabią i odbierają to, nad czym tak ciężko przez całe życie nasi seniorzy pracowali. Bez skrupułów pozbawiają oszczędności i pieniędzy potrzebnych na przeżycie kolejnego miesiąca. W wielu przypadkach odpowiedni poziom wiedzy pozwoliłby im na uniknięcie sytuacji niebezpiecznej. Dlatego też dzielnicowi często spotykają się z seniorami, a także osobami ze szczególnymi potrzebami. Wizyty w klubach seniora, stowarzyszeniach i świetlicach skupiających emerytów i rencistów są doskonałą okazją do przypomnienia przybywającym tam rudzianom o kwestiach związanych z bezpieczeństwem w codziennym życiu, zagrożeniach czyhających na nich w różnych sytuacjach życiowych oraz skutecznych metodach ich unikania.
Biorący we wczorajszym spotkaniu z członkami Polskiego Związku Niewidomych, dzielnicowi z rudzkiej dwójki, zadbali by uczynić je wyjątkowo atrakcyjnym. Wiadomo, że niewidomi i słabowidzący w większym stopniu mogą paść ofiarami oszustów podających się za pracowników różnych instytucji. Specjalnie przygotowana prelekcja, w przystępny sposób pokazała im jak postępować by nie paść ofiarą złodziei, przestępców działających metodami „na wnuczka” czy „policjanta”. Nie zabrakło również informacji, jak ważna jest czujność i dbałość o swoje bezpieczeństwo na drodze, choćby poprawienie widoczności poprzez używanie elementów odblaskowych.
Poniżej kilka wskazówek dla seniorów jak postępować, by ograniczyć ryzyko stania się ofiarą przestępstwa:
- Nie wpuszczajmy do mieszkania osób nieznajomych,
- Zawsze zamykajmy drzwi na zamek,
- Nie wierzmy w życiowe okazje,
- Upewnijmy się kogo wpuszczamy do domu, poprośmy o legitymację, bądź inny dokument potwierdzający tożsamość,
- Jeżeli już kogoś wpuścimy do lokalu nie możemy, ani na chwilę zostawić go bez nadzoru,
- Nie przekazujmy żadnych informacji przez telefon osobie podającej się za członka rodziny, policjanta czy prokuratora,
- Pieniądze trzymane w domu schowajmy w kilku bezpiecznych miejscach,
- Nie dawajmy żadnych pieniędzy inkasentom i nie podpisuj żadnych umów,
- Kiedy podejrzewamy, że mamy do czynienia z oszustem nie wahajmy się zadzwonić po Policję.