Dzielnicowy Bliżej Nas

Za nami debata z seniorami

"Seniorze, chroń swoje mienie” to temat debaty, która odbyła się w Dyskusyjnym Klubie Seniora przy Śląskim Teatrze Impresaryjnym w Rudzie Śląskiej. Podczas spotkania w głównej mierze poruszono tematykę ataków oszustów, kierowanych w stosunku do osób starszych. Policjanci przestrzegali osoby starsze przed oszustwami, omówili też problematykę bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Ta debata zainaugurowała cykl kolejnych spotkań.

Policjanci z Komisariatu Policji II i Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej przeprowadzili debatę pod nazwą „Bezpieczeństwo Seniorów – Chroń swoje mienie. Jak zabezpieczyć mieszkanie i pieniądze na koncie?”. Spotkanie odbyło się w jednej z sal Śląskiego Teatru Impresaryjnego w rudzkiej dzielnicy Nowy Bytom.
Inauguracji debaty dokonała podinsp. Katarzyna Dyczka, Komendant Komisariatu Policji II w Rudzie Śląskiej, która przywitała zgromadzonych gości, przedstawiła program debaty i zachęciła uczestników do aktywnej dyskusji.
Podstawowym celem debaty było omówienie zagadnień problemowych, wymiana doświadczeń, a co za tym idzie skuteczniejsze przeciwdziałanie oszustwom, jakie dotykają rudzkich seniorów praktycznie każdego tygodnia. Przedsięwzięcie w głównej mierze poruszało tematykę ataków kierowanych w stosunku do osób starszych, gdyż to właśnie seniorzy są bardzo częstym celem oszustów. Podczas spotkania policjanci omówili zagadnienia związane z oszustwami metodami na policjanta, prokuratora, pracownika banku lub urzędnika. W prelekcji dzielnicowych i policyjnego profilaktyka nie zabrakło ostrzeżeń o kradzieżach mieszkaniowych pod legendą sprawdzenia wody, gazu czy dopłat do rachunków. Takie kradzieże w ostatnich miesiącach nasiliły się głównie w rudzkiej dzielnicy Nowy Bytom, gdzie złodzieje podający się za pracowników administracji okradali seniorów.
Odpowiadając na pytania dotyczące mechanizmów dokonywania oszustw znaną metodą „na wnuczka”, policjanta, gazownika, energetyka, pracownika wodociągów lub innej instytucji, policjanci przekazali uczestnikom debaty informacje jak skutecznie zapobiegać takim sytuacjom. Nie zabrakło również nawiązań problematyki cyberataków na seniorów zorientowanych technologicznie oraz do trwającej w naszym województwie kampanii społecznej „Nie reagujesz — akceptujesz”. Policjantka z rudzkiej komendy zachęcała seniorów do korzystania z aplikacji „Moja Komenda”, która jest bardzo dobrym narzędziem do kontaktu z dzielnicowymi.

W ostatniej części debaty odbyła się dyskusja, podczas której seniorzy mogli zadawać nurtujące ich pytania, a na koniec uczestnicy spotkania otrzymali do uzupełnienia ankietę, w której mogli zawrzeć swoje spostrzeżenia.
Duża frekwencja i zainteresowanie tematyką debaty, pokazuje, że rozmowy na temat bezpieczeństwa są potrzebne i podobne spotkania będą z pewnością organizowane również w przyszłości.


 

  • zdjęcie z debaty przedstawiające zebranych uczestników, a jeden z nich wykonuje telefonem zdjęcie przemawiającej policjantce
  • zdjęcie z debaty przedstawiające zebranych uczestników, policjantów
  • zdjęcie z debaty przedstawiające zebranych uczestników i dzielnicowych w trakcie prelekcji
  • zdjęcie z debaty przedstawiające uczestników spotkania i policjantów w trakcie dyskusji
  • zdjęcie z debaty przedstawiające policjantkę rozmawiającą z uczestniczką debaty
  • zdjęcie z debaty przedstawiające seniorkę trzymającą w rękach ulotkę dotyczącą cyberataków na seniorów
Powrót na górę strony