Nie Reagujesz - Akceptujesz

Kampania Inaczej.

Alternatywną formę realizacji założeń Kampanii Społecznej: "Nie Reagujesz, Akceptujesz" zaprezentowali rudzcy funkcjonariusze realizujący z młodzieżą program Komendy Głównej Policji: PaT - Profilaktyka a TY.

Alternatywną formę realizacji założeń Kampanii Społecznej: "Nie Reagujesz, Akceptujesz" zaprezentowali rudzcy funkcjonariusze realizujący z młodzieżą program Komendy Głównej Policji: PaT - Profilaktyka a TY. 

Młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Rudy Śląskiej zrealizowała nietypowe działania profilaktyczne. Do własnego scenariusza bajki edukacyjno profilaktycznej pod tytułem: "KLUCZ" przygotowała rekwizyty, stroje oraz muzykę. Tak skonstruowany spektakl we wtorkowe przedpołudnie został pokazany 20 -osobowej grupie wychowanków Miejskiego Żłobka w dzielnicy Wirek.

Bajka "Klucz" to w wielkim skrócie historia zwykłej rodziny, która pod wpływem życzliwej pomocy z zewnątrz przechodzi przemianę. Opisywana przemiana dokonuje się poprzez nie akceptację przemocy w rodzinie, czasowe izolowanie sprawcy od ofiar oraz korygowanie u wszystkich zachowań złych i niepożądanych zastępując je tymi właściwymi.

Pod przebraniami zjawisk pogodowych i przyrodniczych przejaskrawione postacie (ojciec - wicher, matka - burza, syn - chmurek, osoba bezdomna - cień oraz pracownik socjalny - księżyc i inne), ukazują widzowi świat rodziny dysfunkcyjnej widziany oczami młodego czlowieka.

Na szczególną uwgę zasługuje fakt, że Edyta i Nikol (autorki scenariusza), oraz ludzie młodzi (uczesstnicy programu), nie tylko widzą życie i problemy "na czarno", lecz także wiedzą i potrafią do trudnej życiowej sytuacji zaproponować konstruktywne (choć niełatwe), rozwiązanie pokazując sposób postępowania i reakcji na "zło". Tytułowy "Klucz" to sposób reakcji na przemoc brak akceptacji dla niepożądanych zachowań.

Po zakończeniu spektaklu "aktorzy nie uciekają za kulis" tylko jak to ma miejsce podczas wizyty w szpitalu spędzają zawsze około godziny ze swoimi widzami na wspólnej zabawie i rozmowach. Tak realizowaną profilaktykę można nazwać dwutorową: młodzież przygotowuje coś dla "widza" ale również i świadomie i podświadomie pomaga sobie.

To nie pierwsza prezentacja bajki edukacyjno profilaktycznej: "Klucz". Jesienią ubiegłego roku podczas akcji profilaktycznej: "Sznupek w Szpitalu" rudzka młodzież zaprezentwała bajkę "Klucz" w Katowickim Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie dzieci chore przebywające w szpitalu oraz ich rodzice bardzo ciepło i z wielkim zrozumieniem przyjęli edukacyjno profilaktyczny spektakl z "pozytywnym przesałniem".  Więcej info na temat programu znajdziecie Państwo w LINKU.

Spędzanie wolnego czasu przez młodzież w sposób pożyteczny przygotowując spektakle dla swoich rówieśników lub rodziców to doskonała bo alternatywna forma zapobiegania wszelkiemu złu, uzależnieniom i dysfunkcjom wpisująca się doskonale w realizowane przez policję dzialania i kampanie.

Powrót na górę strony