Uwaga! Pieszy na przejściu!
Trwają działania rudzkiej drogówki „Bezpieczne przejścia”. Działania te odbywają się cyklicznie w rejonach skrzyżowań i przejść dla pieszych, aby poprawić bezpieczeństw pieszych. W ostatnich latach głównymi przyczynami potrąceń pieszych było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Bardzo często są to zdarzenia, które charakteryzują się tragicznymi skutkami, a ich sprawcami są w głównej mierze kierujący samochodami osobowymi.
Policyjne działania mające poprawić bezpieczeństwo pieszych prowadzone są w naszym mieście cyklicznie. Po analizie zdarzeń drogowych, do których doszło właśnie na przejściach dla pieszych, albo w rejonie skrzyżowań wynika, że najczęstszą przyczyna tych zdarzeń było nieustąpienie pierwszeństw pieszym, nieprawidłowe skręcanie, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Celem prowadzonych działań jest poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego właśnie na skrzyżowaniach i w rejonach przejść, a także egzekwowanie od kierujących pojazdami oraz pieszych obowiązku przestrzegania przepisów ruchu drogowego.
Należy przypomnieć, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych obowiązany jest zachować szczególną ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie. Ponadto musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. W sytuacji, gdy kierujący przekracza dozwoloną prędkość, a dodatkowo ma rozproszoną uwagę, pojawienie się pieszego na przejściu może być dla niego zaskoczeniem. Wówczas bezpieczne zatrzymanie pojazdu przed przejściem w wielu przypadkach okazuje się niemożliwe. Kolejną istotną zasadą jest respektowanie przez kierujących zakazu wyprzedzania na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany), a także zakazu omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
Zimowa aura i niekorzystne warunki drogowe powinny też motywować pieszych do używania elementów odblaskowych, i to nie tylko poza obszarem zabudowanym.