Policjanci rozmawiali z młodzieżą o pracy, zagrożeniach i bezpieczeństwie
W auli Liceum Ogólnokształcącego nr 3 w Rudzie Śląskiej policjanci zorganizowali dla uczniów warsztaty "Na Drodze - Patrz i Słuchaj" na temat bezpieczeństwa na drodze i zagrożeń, jakie czyhają na pieszych. Nastolatkowie mieli okazję dowiedzieć się, jak poważne mogą być konsekwencje braku uwagi na drodze. Policyjni rekruterzy opowiedzieli natomiast o zasadach przyjęcia i atutach służby w Policji.
W Liceum Ogólnokształcącym nr 3 w rudzkiej dzielnicy Kochłowice, młodzi ludzie mieli okazję posłuchać wykładów przygotowanych przez mundurowych z rudzkiej komendy i Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach na temat zasad rekrutacji do służby w Policji oraz bezpieczeństwa na drodze. Dzisiaj, podczas spotkania, wśród prelegentów znalazł się policjant z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, który wraz z rudzkim profilaktykiem opowiedział o akcji „Na Drodze – Patrz i Słuchaj” oraz zagrożeniach i konsekwencjach, jakie niesie brawura na drodze - nie tylko ze strony kierowców, ale i pieszych.
Młodzież miała okazję zobaczyć kilka nagrań z kamer monitoringu i samochodowych wideorejestratorów, na których uchwycono potrącenia pieszych. Policjant ze śląskiej drogówki szczególną uwagę zwracał na korzystanie z telefonów komórkowych, zarówno przez kierujących pojazdami, jak i pieszych przechodzących przez pasy. Mundurowy uświadomił również młodzież, jakie konsekwencje można ponieść za chwilę nieuwagi, np. w trakcie przechodzenia przez jezdnię. Policjanci zaprosili też licealistów do małego toru przeszkód, który musieli pokonać w alkogoglach, symulujących stan nietrzeźwości.
Stróże prawa w dalszej części przedstawili młodym ludziom, wchodzącym wkrótce w dorosłość, zasady rekrutacji do służby w Policji i opowiedzieli o zaletach pracy w tej formacji. Policjanci z Wydziału Doboru i Szkolenia KWP w Katowicach odpowiadali na szereg pytań związanych z procesem rekrutacji oraz rozdawali ulotki z informacjami dla kandydatów. Przekazywali informacje nie tylko o zasadach rekrutacji do służby w Policji i wymaganiach, jakie musi spełnić przyszły policjant, ale przede wszystkim o tym, jakie możliwości rozwoju, awansu i doświadczenia zawodowego oferuje nasza formacja. Dzięki wirtualnej rzeczywistości, uczniowie mogli wcielić się w policjantów lecących śmigłowcem. Na zakończenie młodzież miała możliwość porozmawiania z kochłowicką dzielnicową i spotkać się z policjantami z drogówki przy ich radiowozach i motocyklu, które były ustawione przed wejściem do szkoły.